در فرآیند استخدام بنیاد آرنجینک چه می‌گذرد؟

یکی از نقاط قوت اصلی شرکت‌های برتر، کارمندان آن‌هاست. اینکه چه کسی و چگونه آن‌ها را استخدام می‌کند، به تعیین میزان پیشرفت کارکنان، رضایت آن‌ها، مسئولیت‌پذیری کارمندان و گردش مالی شرکت کمک می‌کند. استخدام کارکنان جدید کاری دشوار و تا حدودی چالش‌برانگیز برای هر شرکت است. پس فرآیند استخدام موفق در سازمان‌ها نه تنها به معنای انتخاب درست روش استخدام است، بلکه همچنین به معنای استخدام کارکنانی است که با فرهنگ شرکت سازگار بوده و به پیشبرد اهداف آن کمک می‌کنند.

آرنجینک با آشنایی درباره مفهوم، مراحل استخدام و معیارهای مهم در فرآیند جذب، می‌تواند این کار دشوار را برای کارفرماها بر اساس پروسه‌ی زیر آسان و سودمند نماید.

آرنجینک از آغاز تا پایان یک فرآیند استخدام منابع انسانی توانمند چگونه به شما کمک می‌کند؟

نیازسنجی سازمان به استخدام
تعیین استراتژی استخدام
تخصیص شرح شغلی استاندارد برای موقعیت شغلی
مشاوره برای تبلیغ و انتشار آگهی استخدام
طراحی فرم استخدام
مشاوره برای شناسایی افراد مناسب
مانیتورینگ فرآیند استخدام و آسیب شناسی روندنمای استخدام
آموزش مدیران و کارشناسان مسئول استخدام

پیش از انجام هر اقدامی ابتدا ضروری است سیستم مورد نظر را به خوبی نیازسنجی، بررسی و مقایسه کنیم. این نیازسنجی باید در راستای بررسی و مقایسه وضعیت موجود با وضعیت مطلوب منابع انسانی سازمان صورت پذیرد.

در این مرحله، با پاسخ به سوال‌هایی مانند سوالات زیر می‌توان بهتر فهمید که چگونه استخدام کنیم:

 • کجای سیستم ما دارای ضعف است؟
 • آیا می‌­توان با افزایش منابع انسانی این کمبودها را جبران نمود؟
 • چه افرادی می­‌توانند خلأهای سیستم ما را جبران کنند؟

انجام کامل این مرحله در راستای انجام صحیح دیگر مراحل استخدام کمک شایانی می­‌نماید و در نتیجه به صورت سیستماتیک منجر به ایجاد وضعیت مطلوب خواهد شد. سوال بعدی که می‌بایست از خودمان بپرسیم این است که ما دقیقاً از این موقعیت شغلی چه انتظاری داریم؟

پاسخ به این سوال به شما این امکان را می‌دهد تا شرح وظایف کارمند، مهارت‌های لازم و ابزارهای مورد نیاز آن موقعیت شغلی را به خوبی بشناسید و گام­‌های بعدی را به آسانی پشت سر بگذارید. حال که متوجه شدیم دقیقا دنبال چه فردی می‌گردیم باید رسانه یا رسانه‌های مناسب را برای آگهی دادن انتخاب کنیم.

طراحی فرآیند استخدام

یک فرم استخدام خیلی حرف برای گفتن دارد؛ طراحی هوشمندانه‌ی آن و توجه به اصول رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) از دیدگاه کارجو می‌تواند بیانگر دقت، حرفه‌ای‌گری و پرستیژ مجموعه‌ی شما باشد، و نحوه‌ی تکمیل آن از دیدگاه شما می‌تواند نشان‌دهنده‌ی دقت و تمیزی انجام یک فعالیت توسط متقاضیان استخدام در شرکت شما باشد. ما با تجربه‌ی بیش از 10 سال کارشناسی و مدیریت منابع انسانی و انجام تعداد زیادی فرآیند استخدام کنار شما می‌ایستیم تا یک فرم استخدام سفارشی‌سازی شده برای مجموعه‌ی خود طراحی کنید که زیباست، باهوش است و درست کار می‌کند.

در سرویس طراحی فرآیند استخدام آرنجینک، ما یک روندنمای بهینه بصورت سفارشی‌سازی شده برای A-Z فرآیند استخدام در مجموعه‌ی شما طراحی می‌کنیم، و به عنوان مشاهده‌گر و مشاور اجرای این روندنما را توسط کارشناسان و مدیران منابع انسانی در شرکت شما تحلیل می‌کنیم و فیدبک ارائه می‌دهیم.

 • چگونه فرم‌های استخدام را بصورت کارآمد بررسی کنیم؟

 • چه کسانی را به مصاحبه دعوت کنیم؟

 • برای این موقعیت شغلی چند مرحله مصاحبه داشته باشیم؟

 • چه کسانی از سازمان در پنل مصاحبه در هر مرحله حضور داشته باشند؟

 • در هر مرحله از مصاحبه شغلی چه سوالاتی بپرسیم؟

 • عملکرد ما در مقام مصاحبه‌کنندگان چه کیفیتی دارد؟

 • چه چیزهایی را نیاز داریم درباره‌ی برگزاری یک مصاحبه شغلی موفق بدانیم؟

آیا اجرای فرآیند استخدام را نیز می‌توانیم به آرنجینک بسپاریم؟

زمانی می‌توان گفت که فرآیند استخدام بدون نقص و صحیح انجام‌ شده است که پس از طراحی، فرآیند استخدام در مسیر صحیح جاری گردد و به درستی اجرا شود. یادآوری می‌کنیم که در تعریف مدرن مفهوم کار، استخدام یک فرآیند است و این پروسه با به کارگیری روش‌‌های موثر استخدام و درک درست شاخص‌های جذب منابع انسانی کارآمد، می‌تواند بیشتر از چالش برانگیز بودن، سودمند باشد.

بنیاد مشاوره و آموزش مدیریت منابع انسانی آرنجینک همچنین سرویس دیگری دارد که شما می‌توانید از طریق آن تمامی فرآیند استخدام را علاوه بر طراحی، در مرحله‌ی اجرا نیز برون‌سپاری کنید. برای آشنایی بیشتر با این سرویس روی تصویر کلیک کنید.

استخدام بد می تواند صدمات جبران ناپذیری ایجاد کند!

استخدام‌های ضعیف می‌تواند منجر به از دست دادن بهره‌وری و هزینه‌هایی در قالب هدررفتن فرصت و زمان باشد. تأثیر یک استخدام بد می‌تواند در شرکت شما گسترش یابد و ردپایی از پیامدهای مضر را پشت سر بگذارد. استخدام ناکارآمد می‌تواند آسیب‌های غیرقابل جبرانی به دارایی‌ها، نام تجاری، شهرت و روحیه کارکنان شرکت شما وارد نماید.

هزینه‌های مرگبار یک استخدام بد را جدی بگیرید! تعیین انتظارات واضح و همسو با استانداردهای یک HR شایسته‌نگر در طول فرآیند استخدام بهترین راه مقابله با استخدام‌های ضعیف در سازمان است.

تفاوت میان جذب کارمند و جذب استعداد…

جذب کارمند در سیستم مدیریت منابع انسانی کارآمد به این معنا نیست که فرآیندی صورت پذیرد که در آن به دنبال پر کردن یک موقعیت شغلی خالی باشیم، در تعریف یک HR مدرن جذب کارمند جذب استعداد است و جذب استعداد یک ابتکار استراتژیک است، ابتکاری که به برنامه‌ریزی برای آینده، ارزیابی نیازهای آتی، برداشتن قدم‌هایی صحیح بر اساس اهداف کسب‌وکار و طرح‌های رشد سازمان کمک می‌کند. تیم آرنجینک هوشمندانه مسیر فرآیند استخدام شرکت شما را با انتخاب و خرید پلتفرم­ کارجویی مناسب و استفاده از بانک رزومه‌های موجود در سازمان شما – طبق مراحل زیر – آغاز می­‌نماید:

اجرای فرآیند استخدام در آرنجینک شامل چه گام هایی است؟

 • الف/ آگهی در پلتفرم‌ کارجویی

  آگهی در پلتفرم‌ کارجویی

 • ب/ بررسی رزومه و سوابق

  بررسی رزومه و سوابق

 • پ/ غربالگری اولیه در قالب مصاحبه آنلاین

  غربالگری اولیه در قالب مصاحبه آنلاین

 • ت/ مصاحبه حضوری و ارزیابی متقاضی

  مصاحبه حضوری و ارزیابی متقاضی

 • ث/ بررسی پیشینه متقاضی

  بررسی پیشینه متقاضی

 • ج/ تصمیم گیری

  تصمیم گیری

 • چ/ ارسال ایمیل Job Offer

  چ/ ارسال ایمیل Job Offer

 • ح/ تفاهم در جزئیات موقعیت شغلی

  تفاهم در جزئیات موقعیت شغلی

 • خ/ پذیرش سازمانی Onboarding

  خ/ پذیرش سازمانی Onboarding

ما چگونه برای شما استخدام می‌کنیم؟

تجربه‌ی برگزاری بیش از 500 مصاحبه‌ی شغلی تا کنون در مسئولیت‌های مختلف به ما کمک می‌کند:

< یک > روند درست استخدام برای نیازهای شغلی شما طراحی کنیم؛

< دو > فرم استخدام استاندارد با توجه به موقعیت شغلی مورد نیاز شما تولید کنیم؛

< سه > فرم‌ها و رزومه‌های مختلف را با توجه به بالاترین استانداردهای کلاس جهانی استخدام بررسی و بهترین آن‌ها را انتخاب کنیم؛

< چهار > مصاحبه‌ی شغلیِ با کیفیت با در نظرگیری مهارت‌های نرم شغلی و توانمندی‌ها را به صورت حضوری یا آنلاین و به زبان‌های فارسی و یا انگلیسی برگزار کنیم؛

< پنج > نتایج روند جذب سرمایه‌های انسانی را در قالب گزارشی کامل و مکتوب ارائه دهیم.

نگاه ما در استخدام، نگاه اهمیت سرمایه‌های انسانیِ آینده‌ی محیط کار شماست. ما فکر می‌کنیم منابع انسانی بزرگترین سرمایه‌های یک تیم یا مجموعه هستند.

یک استخدام موفق انتهای یک اتفاق حرفه‌ای نیست، آغاز یک همکاری طولانی مدت است. ریز فاکتورهای تصمیم‌گیری در آغاز همکاری با یک نفر منطبق بر اصول مدیریت و رهبریت منابع انسانی HR آنچنان مهم است که می‌تواند به تجربه‌ی موفقی چون تربیت سرمایه‌های انسانی آینده ی شرکت شما بیانجامد، یا در صورت عدم توجه به جزییات و متغیرهای تصمیم‌گیری کیفی به بزرگترین هزینه‌ی تیم شما یعنی یک استخدام اشتباه منتهی شود. آرنجینک کنار شما می‌ایستد تا پروسه‌ی استخدام بهتری را طراحی و اجرا کنید. با ما تماس بگیرید. روی ما حساب کنید.