یک زندگی بهتر، یک جهان جذاب تر و تکنولوژی های برتر

هر سال تکنولوژی ها و ابزارهای جذابی معرفی می شوند که ما را ذوق زده می کنند، از دوربین true depth آیفون ۱۰ گرفته تا ماشین های خودران، همه این تکنولوژی ها آینده را تعریف می کنند. اما آینده چه شکلی خواهد بود؟ در این مقاله ما با چند تکنولوژی جذاب آشنا خواهیم شد که احتمالا در آینده زندگی ما را دچار تحول خواهند کرد.

تکنولوژی برتر با عنوان

شبکه‌های توزیع شده

شبکه های توزیع شده که یکی از مهم ترین آن ها بلاک چین هست، یکی از هیجان انگیز ترین و پیچیده ترین تکنولوژی هاست که انسان توانسته به آن دست پیدا کند. حتما نام بیت کوین برایتان آشناست. ارز مجازی‌‌ای که نگاه دنیا را نسبت به این نوع ارزها تغییر داد. فرض کنید هر فرد با ایجاد هویت دیجیتال خود بتواند در انتخابات شرکت کند، مالیات خود را بدهد، و بدون اینکه اطلاعات پزشکی آن فرد لو برود بتواند به افراد دیگر در درمان بیماری‌ها کمک کند. جامعه‌ای که به سمت این تکنولوژی حرکت کند به مراتب هزینه‌های خدمات در آن‌ها کاهش پیدا می‌کند و سرعت عمل کارها بسیار بیشتر می‌شود. و از همه مهم‌تر داده‌ها مانند داده‌های انتخابات قابل اعتمادتر می‌شوند.

تکنولوژی برتر با عنوان

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده (VR و AR)

این تکنولوژی‌ها واقعا دنیا را جذاب‌تر کرده‌اند، حتی جذاب‌تر از خود واقعی دنیا! شما با این تکنولوژی‌ها می‌توانید در هر مکان و هر زمان دلخواه باشید، می‌توانید در سیاره مشتری قدم بزنید یا با محمد علی کلی مبارزه کنید! می‌توانید هر کاری که دلتان می‌خواهد انجام دهید. این تکنولوژی‌ها الان به گونه‌ای هستند که شما برای استفاده از آنها باید عینکی مخصوص بپوشید یا اینکه با استفاده از گوشی خود از آن‌ها لذت ببرید. اما روزی را در نظر بگیرید که برای فتح قله اورست نیازی نباشد که این مسیر را طی کنید؛ کافیست که از این تکنولوژی استفاده کنید تا دقیقا همان شرایط را تجربه کنید.

واقعیت مجازی به گونه‌ای است که تمام فضایی که در آن قرار می‌گیرید، مجازیست. تمام المان‌ها به صورت گرافیکی ساخته شده‌اند. معمولا برای استفاده از این تکنولوژی باید از عینک یا هدست‌هایی که مخصوص این کار ساخته شده‌اند استفاده کنید. بیشتر استفاده از واقعیت مجازی در صنعت سرگرمی و بازی‌های ویدیویی ست.

اما در واقعیت افزوده یک شی یا اشیای مجازی در دنیای واقعی قرار می‌گیرد و شما می‌توانید با آن‌ها تعامل داشته باشید. اگر با بازی پوکمون‌گو آشنایی داشته باشید، کارکرد این تکنولوژی را بهتر درک می‌کنید. ویدیوی زیر به صورت جذاب این تکنولوژی را نشان می‌دهد.

تکنولوژی برتر با عنوان

ماشین‌های خودران

فرض کنند که در شرکت هستید و ماشین شما در پارکینک منزلتان، و می‌خواهید که برگردید به خانه خود؛ چه کار می‌کنید؟ احتمالا از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنید، یا اسنپ می‌گیرید. روزی می‌رسد که نیازی به این کار نیست، کافیست که به ماشینتان بگویید که بیاید دنبال‌تان، به‌همین راحتی.

این نوع ماشین‌ها از آن‌جا که از اسم‌شان معلوم است توانایی رانندگی بدون کمک راننده را دارند. خودران بودن ماشین‌ها سطوح مختلفی دارد، که از ۱ تا ۵ دسته‌بندی می‌شوند. که سطح ۱ ماشین فقط کمکی جزئی به راننده می‌کند مانند کروز کنترل و در سطح ۵ ماشین می‌تواند به صورت کاملا مستقل رانندگی کند. الان پیشرفته‌ترین ماشین‌ها در این زمینه به سطح ۴ رسیده‌اند، که این امید را به ما می‌دهند که در آینده‌ی نزدیک بتوان به سطح ۵ رسید.

تکنولوژی برتر با عنوان

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین

تا به حال هنگام عکس گرفتن به این توجه کردید که دور صورت‌ها یک کادر مشخص می‌شود؟ یا اینکه گوگل چطوری وقتی یه قسمتی از متن سوال‌تان را می‌نویسید بقیه آن را حدس می‌زند؟ اگر علاقه به حوزه کامپیوتر داشته باشید احتمالا با کامپیوتر واتسون ؛آشنا هستید که توانست گری پاسکاروف را در شطرنج شکست بدهد. هوش مصنوعی در پیشرفت تمام تکنولوژی‌های بالا کمک به سزایی کرده است و می‌کند. هر چقدر که مقدار داده‌ها بیشتر باشد سیستم‌های مبتنی بر یادگیری ماشین دقیق‌تر عمل می‌کنند. در واقع ما با داده‌های زیاد به ماشین یاد می‌دهیم که چطور رفتار کند و خواسته‌های ما را پیش‌بینی کند. و در دنیای امروز که در هر ثانیه مقدار بسیار زیادی داده تولید می‌شود، کار برای این سیستم‌ها راحت‌تر شده است و دقیق‌تر می‌توانند به درخواست‌های ما جواب بدهند.

© تصویر معرفی مطلب از www.flaticon.com است.

امیرحسین ولیدآبادی

امیرحسین در دانشگاه صنعتی شاهرود مهندسی نرم افزار خوانده. او به موسیقی، کتاب، سینما و برنامه نویسی استارت آپ ها علاقه دارد. و تجربه چند استارت آپ شکست خورده را نیز به همراه دارد.

۰ پاسخ

دیدگاه شما

نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *