تصویر صفحه گوگل شیرازی در محیط وب است.

گوگل شیرازی را یادتان می آید؟ همان که شد داستان آخرین اپیزود از کمپین #بازگشت_به_مدرسه مان و خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت. OrangeInk مصاحبه ای انجام داده با پوریا بزرگی نازنین، خالق گوگل شیرازی.

 • احسان گرجی:

  چیزی که برای من در درجه ی اول جذابیت پیدا می کند، حس طنز درست و قوی ای است که در گوگل شیرازی وجود دارد. این موضوع را با توجه به سه مورد می گویم: تعریف درست حس طنز درک به موقع موقعیت طنزآمیز است. گوگل شیرازی این درک را خیلی درست – و نه زیاد و نه کم – بروز می دهد. مورد دوم، شوخی با لهجه ای است که صاحبانش تنها قومی هستند که شوخی با لهجه شان را به رسمیت شناخته اند و خود آن را ترویج می کنند. قویا مطمئنم اگر گوگل شیرازی گوگل شهری دیگر بود به این اندازه موفق نبود. و مورد آخر بعد از انتخاب لهجه ی شیرازی، استفاده از ظرفیتی ست که focal point شوخی با لهجه ی شیرازی و اخلاقیات شیرازی حول آن شکل می گیرد: تاخیر و صبوری گاها گزنده که به نتیجه هم می انجامد. نظرت درمورد این موارد چیست؟

 • پوریا بزرگی:

  بله همینطور که خودت اشاره کردی لهجه ی شیرازی بسیار شیرین و جذاب است و تنها دلیل موفقیت گوگل شیرازی هم همین مورد است. بعد از مطرح شدن این ایده و راه‌اندازی سایت مشاهده کردم که یکی از هم‌وطن‌هایم همین ایده را برای شهر و لهجه ی خودش راه‌اندازی کرد اما هرگز به پای گوگل شیرازی نرسید، و جالب اینجاست که این ادعا را داشت که خودش صاحب این ایده است و گوگل شیرازی ایده ی خلاقانه ی خودش است که خوشبختانه من به خوبی توانستم از حقیقت دفاع کنم.

  همه ی گویش‌های ایران قابل احترام هستند و زیبا، اما یک شیرینی خاصی در گویش شیرازی وجود دارد که همه آن را دوست دارند و می خواهند که بشنوندش، مثل خاطرات آقوی همساده در برنامه ی کلاه قرمزی! تامل و تاخیر در انجام کارها از خصلت ما شیرازی‌هاست، اما این به معنی تنبلی‌مان نیست و اتفاقا بخاطر بهتر انجام شدن آن کار است که همانطور که خودت قبلا اشاره کردی گوگل شیرازی به خوبی توانسته با استفاده از این مورد نتایج جستجوی بهتری نسبت به جستجو معمولی در گوگل به کاربرانش ارائه بدهد. ما شیرازی‌ها لهجه ی شهرمان را دوست داریم و ترویجش می‌دهیم، اما مسخره شدنش و توهین را هرگز نمی‌پذیریم، و گوگل شیرازی این نکته را به خوبی به مخاطبش انتقال می‌دهد و خوشحالم که از این طریق توانستم به ترویج و فرهنگ‌سازی زادگاهم و لهجه‌ام کمک کنم.

 • کاری که گوگل شیرازی با هوشمندی انجام می دهد و من دوست دارم حتما مورد توجه قرار بگیرد، درخواست یا به عبارت دقیق تر elicit کردن یک کلمه ی کلیدی دیگر برای آغاز جستجوست. طوری که ما در مرحله ی آخر هر دو کلمه ی کلیدی را کنار هم می بینیم که با فاصله، و به معنای دخالت هر دو عبارت در جستجو، در نوار بالا قرار گرفته اند. آیا می شود گفت انجام جستجویی هدفمندتر هدف یا یکی از اهداف بنیادی خلق گوگل شیرازی بوده؟

 • در ابتدا خیر، گوگل شیرازی در نسخه ی یک این قابلیت را نداشت و فقط کلمه‌ای که کاربر وارد کرده بود را جستجو می‌کرد، اما در نسخه ی دوم تصمیم گرفتم که این قابلیت را اضافه کنم تا بتوانم نتیجه ی جستجو ی بهتر و کامل‌تری را به کاربر نشان بدهم.

 • من کاری که پوریا بزرگی انجام داده را می گذارم کنار کارهای درجه یک سروش رضایی و اندک خلاقیت های طنزآمیز دیگر در فضای مجازی. آیا می توانیم امیدوار باشیم روح موجود در فضای مجازی مان با جمع این دو مورد: خلاقیت و طنز از تلخی، ناسزا و عدم امنیت خارج خواهد شد؟ یا به آن سمت حرکت خواهد کرد؟

 • جواب این سوال کمی سخت است، چون فاکتورهای زیادی وجود دارند ولی شاید بشود با یک برنامه‌ریزی خوب و دقیق انجامش داد و این موارد را فرهنگ‌سازی کرد. تکنولوژی یک ابزار برای زندگی بهتر است و باید به درستی از آن استفاده کرد.

 • روزی که ما گوگل شیرازی را در قالب داستان به عنوان اپیزود آخر کمپین #بازگشت_به_مدرسه که در کانال مان در جریان بود معرفی کردیم، و شما هم در کانال خودِ گوگل شیرازی بازتابش دادی، و در هر دو کانال هم با استقبال زیادی روبرو شد، یکی از دوستانم به من پیام داد که «حیف که نمی تونه ازش پول دربیاره.». من خودم گوگل شیرازی را برای پوریا بزرگی یک مسیر می بینم، و نه یک هدف. برنامه های خودت برای آن چیست؟

 • چیزی که می‌توانم بگویم این است که گوکل شیرازی یک روزه و فقط با هدف تحقق بخشیدن به طنز «گوگل اگر شیرازی بود فلان می‌شد» خلق شد و من فکر نمی‌کردم که این همه مورد توجه و استقبال قرار بگیرد تا بخواهم از قبل تصمیم خاصی برای این مورد بگیرم. الان یک جورایی کارم سخت‌تر شده، زیرا یک اشتباه کوچک می‌تواند اعتبار کل سایت را ببرد زیر سوال و همه چیز را خراب کند. اما این به معنی این نیست که نسبت به آن بی‌تفاوت باشم.

  قبل از گوگل شیرازی سرویس‌های زیادی از جمله شبکه اجتماعی و سرویس بلاگ و سایت‌ساز و یک موتور جستجو و… راه‌اندازی کرده بودم که به دلیل بالا رفتن ترافیک سایت و کافی نبودن منابع سخت‌افزاری سرورها، فعالیت همگی آن‌ها متوقف شده است. برنامه‌ام این است که این بار بتوانم همه ی این‎‌ها را در قالب یک پلتفرم یکپارچه (مثل همه سرویس‌دهنده‌های مطرح دنیا از جمله خود گوگل، فیس‌بوک، مایکروسافت و…) به کاربرانم ارائه کنم. پلتفرمی به اسم «بلامینگو».

 • ما کمتر با پوریا بزرگی آشنا هستیم. دوست داری بیشتر از خودت به ما بگویی؟

 • پوریا بزرگی، متولد ۱ خرداد ۱۳۷۲، یک طراح و توسعه‌دهنده وب و موبایل شیرازی

 • و صحبت آخر شما؟

 • هیچ‌چیز غیرممکن نیست و هیچ تلاشی هم بی‌نتیجه نخواهد بود. منتظر خبرهای بهتری باشید. متشکرم.

 • سپاس که پذیرفتی و کمک کردی این مصاحبه انجام شود. OrangeInk را در کنار خودت بدان.

1 پاسخ

دیدگاه شما

نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *