در فرآیند استخدام بنیاد آرنجینک چه می‌گذرد؟

یکی از نقاط قوت اصلی شرکت‌های برتر، کارمندان آن‌هاست. اینکه چه کسی و چگونه آن‌ها را استخدام می‌کند، به تعیین میزان پیشرفت کارکنان، رضایت آن‌ها، مسئولیت‌پذیری کارمندان و گردش مالی شرکت کمک می‌کند. استخدام کارکنان جدید کاری دشوار و تا حدودی چالش‌برانگیز برای هر شرکت است. پس فرآیند استخدام موفق در سازمان‌ها نه تنها به معنای انتخاب درست روش استخدام است، بلکه همچنین به معنای استخدام کارکنانی است که با فرهنگ شرکت سازگار بوده و به پیشبرد اهداف آن کمک می‌کنند.

آرنجینک با آشنایی درباره مفهوم، مراحل استخدام و معیارهای مهم در فرآیند جذب، می‌تواند این کار دشوار را برای کارفرماها بر اساس پروسه‌ی زیر آسان و سودمند نماید.

آرنجینک از آغاز تا پایان یک فرآیند استخدام منابع انسانی توانمند چگونه به شما کمک می‌کند؟

نیازسنجی سازمان به استخدام
تعیین استراتژی استخدام
تخصیص شرح شغلی استاندارد برای موقعیت شغلی
مشاوره برای تبلیغ و انتشار آگهی استخدام
طراحی فرم استخدام
مشاوره برای شناسایی افراد مناسب
مانیتورینگ فرآیند استخدام و آسیب شناسی روندنمای استخدام
آموزش مدیران و کارشناسان مسئول استخدام

پیش از انجام هر اقدامی ابتدا ضروری است سیستم مورد نظر را به خوبی نیازسنجی، بررسی و مقایسه کنیم. این نیازسنجی باید در راستای بررسی و مقایسه وضعیت موجود با وضعیت مطلوب منابع انسانی سازمان صورت پذیرد.

در این مرحله، با پاسخ به سوال‌هایی مانند سوالات زیر می‌توان بهتر فهمید که چگونه استخدام کنیم:

  • کجای سیستم ما دارای ضعف است؟
  • آیا می‌­توان با افزایش منابع انسانی این کمبودها را جبران نمود؟
  • چه افرادی می­‌توانند خلأهای سیستم ما را جبران کنند؟

انجام کامل این مرحله در راستای انجام صحیح دیگر مراحل استخدام کمک شایانی می­‌نماید و در نتیجه به صورت سیستماتیک منجر به ایجاد وضعیت مطلوب خواهد شد. سوال بعدی که می‌بایست از خودمان بپرسیم این است که ما دقیقاً از این موقعیت شغلی چه انتظاری داریم؟

پاسخ به این سوال به شما این امکان را می‌دهد تا شرح وظایف کارمند، مهارت‌های لازم و ابزارهای مورد نیاز آن موقعیت شغلی را به خوبی بشناسید و گام­‌های بعدی را به آسانی پشت سر بگذارید. حال که متوجه شدیم دقیقا دنبال چه فردی می‌گردیم باید رسانه یا رسانه‌های مناسب را برای آگهی دادن انتخاب کنیم.

طراحی فرآیند استخدام

یک فرم استخدام خیلی حرف برای گفتن دارد؛ طراحی هوشمندانه‌ی آن و توجه به اصول رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) از دیدگاه کارجو می‌تواند بیانگر دقت، حرفه‌ای‌گری و پرستیژ مجموعه‌ی شما باشد، و نحوه‌ی تکمیل آن از دیدگاه شما می‌تواند نشان‌دهنده‌ی دقت و تمیزی انجام یک فعالیت توسط متقاضیان استخدام در شرکت شما باشد. ما با تجربه‌ی بیش از 10 سال کارشناسی و مدیریت منابع انسانی و انجام تعداد زیادی فرآیند استخدام کنار شما می‌ایستیم تا یک فرم استخدام سفارشی‌سازی شده برای مجموعه‌ی خود طراحی کنید که زیباست، باهوش است و درست کار می‌کند.

در سرویس طراحی فرآیند استخدام آرنجینک، ما یک روندنمای بهینه بصورت سفارشی‌سازی شده برای A-Z فرآیند استخدام در مجموعه‌ی شما طراحی می‌کنیم، و به عنوان مشاهده‌گر و مشاور اجرای این روندنما را توسط کارشناسان و مدیران منابع انسانی در شرکت شما تحلیل می‌کنیم و فیدبک ارائه می‌دهیم.

  • چگونه فرم‌های استخدام را بصورت کارآمد بررسی کنیم؟

  • چه کسانی را به مصاحبه دعوت کنیم؟

  • برای این موقعیت شغلی چند مرحله مصاحبه داشته باشیم؟

  • چه کسانی از سازمان در پنل مصاحبه در هر مرحله حضور داشته باشند؟

  • در هر مرحله از مصاحبه شغلی چه سوالاتی بپرسیم؟

  • عملکرد ما در مقام مصاحبه‌کنندگان چه کیفیتی دارد؟

  • چه چیزهایی را نیاز داریم درباره‌ی برگزاری یک مصاحبه شغلی موفق بدانیم؟

آیا اجرای فرآیند استخدام را نیز می‌توانیم به آرنجینک بسپاریم؟

زمانی می‌توان گفت که فرآیند استخدام بدون نقص و صحیح انجام‌ شده است که پس از طراحی، فرآیند استخدام در مسیر صحیح جاری گردد و به درستی اجرا شود. یادآوری می‌کنیم که در تعریف مدرن مفهوم کار، استخدام یک فرآیند است و این پروسه با به کارگیری روش‌‌های موثر استخدام و درک درست شاخص‌های جذب منابع انسانی کارآمد، می‌تواند بیشتر از چالش برانگیز بودن، سودمند باشد.

بنیاد مشاوره و آموزش مدیریت منابع انسانی آرنجینک همچنین سرویس دیگری دارد که شما می‌توانید از طریق آن تمامی فرآیند استخدام را علاوه بر طراحی، در مرحله‌ی اجرا نیز برون‌سپاری کنید. برای آشنایی بیشتر با این سرویس روی تصویر کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره برای سرویس طراحی فرآیند استخدام آرنجینک قسمت‌های زیر را پر کنید.

0 + 8 = ?