منظور از روش‌نامه‌های مدیریت منابع انسانی چیست؟

منظور از روش‌نامه سندی از اطلاعات ثبت شده‌ای است که دارای ارزش بوده و به وسیله اشخاص یا سازمان‌ها ایجاد می‌شود. محتوای یک روش‌نامه می‌تواند نوشتاری، دیداری یا شنیداری باشد و بسته به نوع محتوا در قالب‌هایی مانند نوشته، فیلم و یا صوت تهیه و در سازمان شما مورد استفاده قرار گیرد.

هر سازمان یا مجموعه‌ای در راستای ایجاد نظم و انظباط کاری در اجرای حرفه‌ای فرآیندهای داخلی خود فارغ از قوانین بالادستی مانند قانون کار، قانون مالیاتی و قانون تجارت نیاز به تدوین برنامه‌ای راهبردی تحت عنوان آیین نامه و یا نظام‌نامه داخلی دارد، که بتواند به یکایک حوزه‌ها و واحدهای سازمانی کمک نماید تا نحوه رفتار سازمانی (چه رفتار بین واحدها و چه رفتار بین کارمندان) به طور شفاف تعریف شده و مسیر درست نظارت بر امور اداری و سازمانی منابع انسانی را مشخص نماید. تدوین آیین نامه مدیریت منابع انسانی برای پیشبرد اهداف غایی سازمان نیز مثمر ثمر است.

تیم مشاوران آرنجینک در کنار شما می‌ایستد، و آیین نامه های مورد نیاز برای سازمان شما را با توجه به استانداردهای روز جهانی مدیریت منابع انسانی بازنگری و طراحی می‌کند و مسیر اجرای درست آن را برای‌تان ترسیم می‌نمایند.

تصویری نمایشگر مفهوم تدوین آیین نامه ها در مدیریت منابع انسانی

آیین نامه مدیریت منابع انسانی در آرنجینک چگونه طراحی می شود؟

1/ نیازسنجی سازمان به انتخاب نوع آیین‌نامه مدیریت منابع انسانی
2/ تعیین استراتژی مسیر اجرای آیین‌نامه مدیریت منابع انسانی
3/ تخصیص واحدهای اجرایی در مدار درست اجرای آیین‌نامه مدیریت منابع انسانی
4/ طراحی آیین‌نامه مدیریت منابع انسانی
5/ همفکری با مدیران سازمان در خصوص آیین‌نامه مدیریت منابع انسانی طراحی شده
6/ نظارت بر اجرای آیین‌نامه مدیریت منابع انسانی طراحی شده
7/ بازنگری بر آیین‌نامه مدیریت منابع انسانی طراحی شده بعد از یکبار اجرا (Trimming)

در راستای هدفمند بودن تدوین و اجرای آیین نامه/ آیین نامه ها در سازمان، نیازسنجی سیستم و بررسی و مقایسه وضعیت موجود با وضعیت مطلوب مدیریت منابع انسانی گام نخست از مسیر پیش‌روی ما است که بسیار حائز اهمیت است. و چنانچه این نیازسنجی و ارزیابی سیستم به درستی صورت نپذیرد تاثیر بنیادینی که مدنظرمان از تنظیم نظام‌نامه در مدیریت منابع انسانی کارآمد است صورت نمی‌پذیرد.

در سرویس طراحی روش‎نامه‌های مدیریت منابع انسانی آرنجینک، ما یک روندنمای بهینه بصورت سفارشی‌سازی شده در مجموعه‌ی شما طراحی می‌کنیم، روش‌نامه‌های نیازسنجی شده را تدوین و به عنوان مشاهده‌گر و مشاور اجرای این روندنما را توسط کارشناسان و مدیران منابع انسانی در شرکت شما تحلیل می‌کنیم و فیدبک ارائه می‌دهیم. 

 • آیین‌نامه سفارشی‌سازی شده مرخصی

  ما روش‌نامه اختصاصی سازمان خودتان را برای مرخصی همکاران طراحی می‌کنیم.

 • آیین‌نامه سفارشی‌سازی شده OnBoarding

  ما یک روش‌نامه منحصربفرد برای خوش‌آمدگویی و شروع کار همکاران جدید برای شما طراحی می‌کنیم.

 • آیین‌نامه سفارشی‌سازی شده استعفا

  طراحی روش‌نامه کارآمد و مهربان استعفای همکاران را در مجموعه خودتان به ما بسپارید.

 • آیین‌نامه سفارشی‌سازی شده حضور و غیاب

  ما یک روش‌نامه‌ی اختصاصی حضور و غیاب برای ساعات کاری ثابت و شناور برای مجموعه شما طراحی می‌کنیم.

 • دیگر آیین‌نامه‌های سفارشی‌سازی شده

  ما به شما کمک می‌کنیم آیین‌نامه‌های کاربردی و دوست‌داشتنی سازمان‌تان را طراحی کنید.

برای مثال آیین‌نامه مرخصی را در نظر بگیریم. در نگاه اول شاید به نظر بیاید که «مرخصی» طبق قوانین وزارت کار دارای ضوابط مشخصی است و با هماهنگی مدیر مربوطه قابل تنظیم و استفاده است، ولی در بعضی از سازمان‌ها و شرکت‌ها هماهنگی مرخصی و اخذ مجوز برای همکاران از مدیر مربوطه کار آسانی نیست، و برای مدیران سازمان نیز این نگرانی وجود دارد که کارهای جاری دچار خدشه‌ای شود. تیم مشاوران آرنجینک با مشاهده سازمان و سیستم شما روش‌نامه‌ای را برای‌تان طراحی می‌کند که نه تنها مرخصی همکاران آسیبی به روند امور جاری سازمان شما وارد نمی‌کند، بلکه فرصتی را ایجاد می‌کند که منابع انسانی با گذراندن مرخصی درست و اصولی با انرژی بیشتری به محیط کار خود باز گردند و انرژی تازه خود را در افزایش بهره‌وری امور به کار گیرند.

برای دریافت مشاوره برای این سرویس قسمت‌های زیر را پر کنید.

4 + 0 = ?