کارگاه آموزشی مهارت گفتگوهای حساس

برای آنها که معجزه گفتگو و ارتباط موثر را می‌خواهند

هنگامی که مسائل بسیار حساس، دیدگاه­‌های متفاوت و هیجاناتی شدید وجود دارد، یک گفتگوی معمولی تبدیل به گفتگوهای حساس می‌شود. و از سوی دیگر هر قدر یک گفتگو حساس‌تر شود، توانایی مدیریت موثر آن کاهش می‌یابد.

اجتناب از این گفتگوها یا عدم مهارت در مدیریت آنها عواقب بسیار ناخوشایندی به دنبال دارد و عدم موفقیت در گفتگوهای حساس، تمامی جنبه­‌های زندگی ما از جمله کسب و کار، ارتباطات، روابط خانوادگی و حتی سلامتی ما را در معرض خطر قرار می­‌دهد.

اما خبر خوب این است که اگر ما بیاموزیم که چگونه به استقبال گفتگوهای حساس برویم و با کسب مهارت­ های لازم آنها را مدیریت کنیم، تاثیر مثبتی روی تمامی جنبه های زندگی ما خواهد گذاشت.

اما این مهارت ­ها چه هستند؟ و افرادی که از چنین مهارت­ هایی برخوردارند، در یک گفتگوی حساس چگونه عمل می کنند؟ و مهمتر از همه اینکه آیا ما نیز قادر به انجام چنین کاری هستیم؟

کارگاه آموزشی مهارت گفتگوهای حساس رهنمودی برای یافتن پاسخ به این سوال­‌هاست.
مقالات پیشنهادی

 

رانندگی در جاده ی لغزنده، به مثابه ی خلق گفتگوی حساس گفتگوی‌ حساس شامل چه گفتگوهایی می‌شود؟

از گفتگوی حساس فرار نکنید!

به بن بست رسیده‌ای؟ شاید زمان یک گفتگوی حساس باشد!


بنیاد آرنجینک

ما یک بنیاد مستقل هستیم که به ارائه ی راه حل هایی برای توسعه فردی و موفقیت، پیشرفت شغلی و بهتر شدن کسب و کارها، و خلاقیتِ بیشتر و نوآوری علاقه مندیم. ما آنچه در مدیریت منابع انسانی می گذرد را دوست داریم و سال ها آن ها را انجام داده ایم. ما فکر می کنیم منابع انسانی بزرگترین سرمایه های یک تیم یا مجموعه هستند و بهتر است به چیزی فراتر از HR برسیم. ما در آرنجینک از تعریف چالش های جدید برای خودمان لذت می بریم، شیفته ی دیالوگ هستیم و آموخته ایم شکیبا باشیم. برای ما کار تمیز که به جزییات آن ساعت ها فکر کرده ایم اهمیت فراوانی دارد و جنون کیفیت داریم.

کارگاه ها و نشست ها

تولید محتوای دانش افزایی

پروژه های ترویجی

رویدادهای درون سازمانی

همکاری های سازمانی

مشاوره HR

کارگاه ها و نشست های آرنجینک برند خوش نامی در آموزش هستند. ما به تولید محتوای با ارزش وب فارسی که مسیر موفقیت و توسعه را بِه تَر و شفاف تر برایمان ترسیم کند بسیار توجه می کنیم. پروژه های آرنجینک آینده پژوهی می کنند و در جستجوی دانایی اند. ما کارگاه های آموزشی جذاب و مفیدی را برای سرمایه های انسانی شما در محل شرکت شما برگزار می کنیم. آرنجینک کنار شما می ایستد تا پروسه ی استخدام بهتری را طراحی و اجرا کنید، یک فرهنگ سازمانی را در تیم تان خلق کنید، چیدمان محل کارتان را بهینه سازی کنید، و یا پروژه ای را با کمترین اصطکاک از نقطه ی آغاز به نقطه ی پایان برسانید. برای مشورت در مورد جریان درست مدیریت و رهبریت یک HR خوب و کارآمد روی ما حساب کنید!


مدرس کارگاه

وحید شکری

وحید شکری دانش آموخته‌ی مدیریت صنعتی در مقطع کارشناسی ارشد است و سال ها با شرکت های خارجی مطرح در ایران مانند اسکانیا و دنون همکاری داشته است. او ترویج دهنده و معلم مهارت های نرم در توسعه فردی و پیشرفت شغلی است.

کارگاه‌های جستار نویسی پروژه مریم میرزاخانی

بانوی پارسی — مریم میرزاخانی — تاریخ ساز بود. در بودنش که نابغه ی دنیای عددها بود، و در غروب ش که همه را شوک زده کرد. اما امثال بانو مریم میرزاخانی کم نیستند؛ ایرانیانی که در گوشه و کنار این جهان دنیا دنیا اعتبار دارند، کرسی های دانشگاه های تراز اول دنیا را از آن خودشان کرده اند، در جاهایی مثل گوگل و مایکروسافت و اوراکل دارند نبوغ شان را به نمایش می گذارند، و تعداد بسیاری از بزرگترین جوایز دستاوردهای علمی و پژوهشی را هر سال درو می کنند.

ما آن ها را چقدر می شناسیم؟ خیلی کم. بوده اند و هستند نشریاتی که هر از گاهی چند نفری از آن ها را معرفی می کنند؛ اما هم تعداد این نشریات در ایران بسیار کم است، و هم این مورد به صورت پروژه ای منسجم، متمرکز و ادامه دار در آن ها تعریف نشده است.

پروژه ی مریم میرزاخانی کاری از نهاد آموزشی و مشاور آرنجینک و تیم نوآوری باز آرنجینک است که امید دارد در فازهای زیر به تولید محتوای وب فارسی با کیفیت درجه یک جهت معرفی این ایرانیان درخشان بپردازد. شناخت آن ها می‌تواند الهام بخش درخشش آینده ی بسیاری از جوانان و نوجوانان ایران باشد.

 • فاز اول: فراخوان حضور در پروژه و ثبت نام همراه با ارسال یک پاراگراف حداقل ۱۶۰ کلمه*
 • فاز دوم: داوری ثبت نام کنندگان و مصاحبه ی آنلاین یا حضوری
 • فاز سوم: دوره ی آموزشی رایگان تولید محتوای وب فارسی به مدت ۱۰ ساعت
 • فاز چهارم: آغاز به کار افرادی که دوره را با موفقیت بگذرانند به عنوان نویسنده ی صفحات پروژه ی مریم میرزاخانی در وبسایت www.orangeink.ir

 

* در یک پاراگراف برای ما بنویسید چرا دوست دارید در این پروژه حضور داشته باشید؟ پاراگراف خود را در حداقل ۱۶۰ کلمه تنظیم کنید و آن را در قالب داکیومنت یا پی دی اف ارسال نمایید.


همه ی ایران و ایرانی‌ها دعوتند!

برای حضور در هر یک از فازهای پروژه ی مریم میرزاخانی لازم نیست شما حتما ساکن تهران یا یکی از شهرهای اطراف آن باشید! همه ی افراد در سرتاسر ایران و حتی ایرانی های خارج از کشور نیز می توانند در این پروژه حضور داشته باشند. فقط کافی ست علاقه مند به مشارکت در این پروژه باشید؛ ما ساز و کار هر یک از مراحل را طوری تنظیم می کنیم که مسافت مانع حضور شما در این پروژه نگردد.


۵ کارگاه تولید محتوای وب فارسی در یک دوره

کارگاه‌های دوره‌ی آموزشی جستار نویسی شامل ۵ کارگاه است:

 1. از کلمات تا بند بند یک نوشته
 2. نوشتن از جنس جستار
 3. کنج کاوی در جستار
 4. چک لیست تولید محتوای وب فارسی
 5. تولید محتوای نوشتاری ناب


ثبت نام برای پدیرفته‌شدگان راه یافته به آکادمی کارگاه‎ ها رایگان بوده و این افراد بورسیه ی بنیاد آرنجینک می‌شوند.

باکس تابستان آرنجینک

باکس تابستان آرنجینک

مسیر مسیرِ توسعه و رشد است. ارتقای شخصی. ارتقای کلاس حرفه ای. چهاردهمین، پانزدهمین و شانزدهمین رویدادهای آموزشی OrangeInk با هم مجموعه ای می سازند به نام باکس تابستان که همان #مدرسه_تابستانی آرنجینک است. رویداد چهاردهم تمام شده، اما کارگاه آموزشی آنلاین دو روزه ی مردادماه و کارگاه جذاب شهریورماه هنوز فرا نرسیده اند و کلی اتفاقات هیجان انگیز آموزشی در راه است.

برای توسعه ی فردی و ارتقای کلاس شغلی تان باکس تابستان گزینه ای ایده آل است. کافی ست تصمیم بگیرید در هر دو رویداد مرداد و شهریور — مجموعا ۱۲ ساعت آموزشی — شرکت کنید و از تخفیف ویژه ی این ثبت نام نیز بهره مند شوید.


کارگاه مرداد (کارگاه آنلاین)

در آموزه های مدرن رهبریت، لیدرهای دنیای امروز با عنوان Leaders without Titles (رابین شارما، ۲۰۱۰) شناخته می شوند. لیدرهای دنیای امروز در زندگی شخصی و شغل ها افرادی هستند که لزوما دارای موقعیت ها و مسئولیت های بزرگ نیستند؛ آن ها انسان هایی باهوش هستند که می دانند چگونه از خودشان مراقبت کنند تا در مسیر موفقیت گام بردارند، از موفقیت نترسند و کم کم به فردی با نفوذ و محل ارجاع در محیط کاری شان تبدیل شوند. آن ها چون پشت پرده ی رهبریت و #تیم_ورک را می دانند عاشق کارکردن با انسان ها هستند. آن ها با #دیالوگ کِیف می کنند، #سینرژی را خوب می شناسند و می دانند #سرمایه_انسانی جواهری ست که نمی توان بر آن قیمت گذاشت و مدیریت آن هنری ست زیبا و متعالی.

کارگاه آموزشی آنلاین دور روزه ی چگونه یک لیدر ناب باشیم؟

 

زمان:

پنجشنبه ۱۹ مرداد: ۱۶:۰۰ تا ۲۰:۰۰ + جمعه ۲۰ مرداد: ۰۹:۰۰ تا ۱۳:۰۰

قیمت:

۹۰۰۰۰ تومان

قیمت در ثبت نام باکس تابستان:

۹۰۰۰۰ تومان

۸۴۰۰۰ تومان

بیشتر بخوانید


کارگاه شهریور

رازهای سوپراستار شدن در شغل مان کدامند؟ که کلاس کاری مان را ببریم در کلاس جهانی — world class — و بشویم ستاره ی شغل مان و تاپ شویم و خواستنی و به مرور پله های نردبان را جوری بالا برویم که به قول رامین صدیقی شغل مان بشود jobby مان و درست همان روزهاست که باید دستان تان را به گرمی فشرد و گفت: سلام خانم/آقای سوپراستار! ورودتان به باشگاه حرفه ای ها مبارک!

کارگاه آموزشی چگونه به سوپراستار شغل مان تبدیل شویم؟

۲۱ گام تا به سوپراستار شغل مان تبدیل شویم.

زمان:

جمعه ۲۴ شهریور: ۹:۰۰ تا ۱۳:۰۰

قیمت:

۱۰۰۰۰۰ تومان

قیمت در ثبت نام باکس تابستان:

۱۰۰۰۰۰ تومان

۹۱۰۰۰ تومان

بیشتر بخوانید


مدرس کارگاه ها

احسان گرجی

متخصص آموزش مدرن و مروج آموزه های سرمایه های انسانی

احسان گرجی از سال ۱۳۸۵ به آموزش زبان انگلیسی مشغول است و از سال ۱۳۸۹ در زمینه ی مدیریت و پرورش منابع انسانی (HR) فعالیت دارد. او هم-بنیان گذار OrangeInk است و از پیشگامان تعریف مدیریت سرمایه های انسانی (HP) در کشور است.


ثبت نام

 

چگونه به سوپراستار شغل مان تبدیل شویم؟

آشنایی با کارگاه

در هر حرفه ای که مشغول به کار باشیم، یک آرزوی مشترک داریم: پیشرفت کردن، دیده شدن و ستاره شدن. شاید میانبرهای زیادی برای ستاره شدن در هر حرفه وجود داشته باشند، اما راه های علمی ستاره شدن در کار مبتنی بر مدیریت سرمایه های انسانی کدامند؟ راه هایی که ما را نه تنها به قله می رسانند، بلکه آن قدر قوی و غنی هستند که آن جا نگه می دارند و میل به پیشرفت و درخشش بیشتر را در ما برای همیشه حفظ می کنند.

می گویند ستاره ها خواستنی هستند. می گویند ستاره های هر شغل آرزوی دیگران می شوند برای همکاری با آن ها. می گویند سوپراستارهای هر شغل آرزوی دیگر تیم ها هستند برای جذب آن ها. و البته می گویند سوپراستارها باید خیلی از خودشان مراقبت کنند تا روزی درخشش شان کمرنگ تر نشود. حرکت در مسیر سوپراستار شدن در شغل مان، حرکت در مسیری سخت اما تحسین برانگیز است.

در شانزدهمین رویداد نهاد آموزشی و مشاور آرنجینک راه های تبدیل شدن به سوپراستارهای شغل مان را فرا می گیریم؛ راه هایی منتهی به مسیری سخت اما تحسین برانگیز. اگر شما هم دوست ندارید یک فرد عادی در حرفه تان باشید و اگر اهدافی عالی برای درخشش در شغل تان دارید، از بهترین عملکرد در یک مصاحبه ی شغلی تا توجه به ریزبینانه ترین نکات حرفه ای در سطح جهانی (World Class)، این کارگاه چهار ساعته را از دست ندهید.

 


مدرس کارگاه

احسان گرجی

مدرس رهبری و توسعه ی فردی

احسان گرجی از سال ۱۳۸۵ به آموزش زبان انگلیسی مشغول است و از سال ۱۳۸۹ در زمینه ی مدیریت و پرورش منابع انسانی (HR) فعالیت دارد. او هم-بنیان گذار OrangeInk است و از پیشگامان تعریف مدیریت سرمایه های انسانی (HP) در کشور است.


چگونه یک لیدر ناب باشیم؟

کارگاه آموزشی آنلاین

در زندگی شخصیِ همه ی ما لحظات بسیاری ست که باید لیدر باشیم. لیدر باشیم تا بتوانیم مشکلات را به درستی از پیش رو برداریم. بر مسیر موفقیت در زندگی مان مسلط باشیم، هوشیار باشیم و بدانیم داریم چه می کنیم. مغلوب شرایط نشویم و شرایط را آن طور که خودمان دوست داریم در اختیار خودمان قرار دهیم. آگاه، پیشرو و مجهز به ابزار مناسب باشیم. یک لیدر ناب باشیم.

فراتر از بُعد شخصی، رسیدن به آرزویی دیگر نیز می تواند قابل تحقق باشد: تیمی که منسجم باشد و قلب ش را به اشتراک گذاشته باشد، و تحت رهبریت لیدری ناب باشد که مختصات جایگاه ش را بشناسد، به کارش مسلط باشد و بداند جدای از Mindset، فاکتور دیگری به نام Heartset تیم نیز باید مراقبت شود. تا تیمی خلق شود که همه در آن حالشان خوب است و خیلی های دیگر رویایشان پیوستن به آن است.

لیدر ناب بودن یک هنر است و نیازمند آموزش درست. آموزش درست برگرفته از دانش روز است و تجربه. تجربه ی سالها رهبریتِ تیم های گوناگون و آنالیز و رصد رهبریتِ مجموعه های مختلف سبب شده است که اصول درست لیدر ناب بودن را تدوین نماییم و به آموزش آن بپردازیم.

این کارگاه آموزشی در ایستگاه دوم از باکس تابستانی رویدادهای OrangeInk قرار دارد و نقطه ی طلایی تعادل حرکت در مسیر توسعه ی فردی از موفقیت شخصی تا موفقیت حرفه ای و شغلی است.

این کارگاه آنلاین در دو روز و ۸ ساعت در روزهای ۱۹ و ۲۰ مرداد برگزار می گردد. سرفصل های کارگاه موارد زیر می باشند:

 • توسعه ی فردی و رهبریت شخصی
 • تکنیک های سه گانه ی رهبریت شخصی
 • ماتریس مدیریت زمان
 • اصول کنترل مدرن در رهبریت ناب
 • آموزش مدرن و نقش آن در توسعه ی فردی
 • از مدیریت منابع انسانی تا مدیریت سرمایه های انسانی
 • لذت تیم و سینرژی
 • رهبری چشم اندازگرا
 • بررسی و آنالیز دو نمودار معروف رهبریت تیم و اصول اجرای آن ها در تیم
 • ابزار دیالوگ در رهبریت ناب
 • اصول یک مکالمه ی درست و ضرورت آن در رهبریت تیم

نحوه ی اتصال به جلسه

پس از ثبت نام لینک اختصاصی آن برای شما ارسال می گردد. برای حضور در وبینار که به صورت تعاملی با حضور تصویری + صوتی شما همراه است، شما یک اینترنت ساده ی حداقل ۲۵۶k و مرورگری مانند آخرین نسخه ی Chrome، Firefox و یا Opera نیازمندید.

برای حضور در وبینار می توانید از کامپیوتر شخصی، لپ تاپ، تبلت و یا موبایل استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که آخرین نسخه ی یکی از مرورگرهای فوق روی ابزار شما نصب است.


زمان‌بندی

 • بخش اول: پنجشنبه، ۱۹مرداد | از ساعت ۱۶:۰۰ تا ۲۰:۰۰
 • بخش دوم: جمعه، ۲۰ مرداد | از ساعت ۰۹:۰۰ تا ۱۳:۰۰

باکس تابستان آرنجینک

مسیر مسیرِ توسعه و رشد است. ارتقای شخصی. ارتقای کلاس حرفه ای. چهاردهمین، پانزدهمین و شانزدهمین رویدادهای آموزشی OrangeInk با هم مجموعه ای می سازند به نام باکس تابستان که همان #مدرسه_تابستانی آرنجینک است. رویداد چهاردهم تمام شده، اما کارگاه آموزشی آنلاین دو روزه ی مردادماه و کارگاه جذاب شهریورماه هنوز فرا نرسیده اند و کلی اتفاقات هیجان انگیز آموزشی در راه است.

برای توسعه ی فردی و ارتقای کلاس شغلی تان باکس تابستان گزینه ای ایده آل است. کافی ست تصمیم بگیرید در هر دو رویداد مرداد و شهریور — مجموعا ۱۲ ساعت آموزشی — شرکت کنید و از تخفیف ویژه ی این ثبت نام نیز بهره مند شوید.

۱۹۰۰۰۰ تومان
۱۷۵۰۰۰ تومان

مدرس کارگاه ها

احسان گرجی

متخصص آموزش مدرن و مروج آموزه های سرمایه های انسانی

احسان گرجی از سال ۱۳۸۵ به آموزش زبان انگلیسی مشغول است و از سال ۱۳۸۹ در زمینه ی مدیریت و پرورش منابع انسانی (HR) فعالیت دارد. او هم-بنیان گذار OrangeInk است و از پیشگامان تعریف مدیریت سرمایه های انسانی (HP) در کشور است.


ثبت نام

داستان TED زندگی شما چقدر جذاب است؟

آشنایی با کارگاه

داستان TED زندگی شما چقدر جذاب است؟ فرض کنیم شما اکنون سخنران یک رویداد TED درباره ی داستان زندگی تان هستید؛ در دقیقه ی چندم تماشاگران شما سالن را یکی یکی ترک می کنند؟ روایت تصمیم ها، شهامت ها، امید ها و نا امیدی ها، شکست ها و پیروزی ها، بالا و پایین زندگی شما و استقامت در آن ها چقدر جذاب است؟ تصمیمی که نگرفتی یا گرفتی، شهامتی که به خرج ندادی یا دادی و سوپر-تلاشی که نکردی یا کردی؛ داستان TED زندگی شما چقدر جذاب است؟

QR Code شما چیست؟ چقدر اورجینال است؟ چقدر اورجینال هستید؟ داستان TED زندگی شما چقدر جذاب است؟ اگر به چند سال قبل برگردیم، داستان TED زندگی شما جذاب تر می شود؟

رزومه تان از شما بزرگتر است یا شما از رزومه تان؟ در دقیقه ی چندم از داستان TED زندگی تان شنوندگان تان میخکوب می شوند؟ برای افتادنی که پس از آن بر می خیزی؛ برای ایمانت به مسیر، برای همه ی معادلاتی که مثبت شدند چون تو خم شدی اما نشکستی. داستان TED زندگی شما چقدر جذاب است؟

در این کارگاه درباره ی جذابیت داستان TED زندگی با هم صحبت می کنیم، یاد می گیریم چگونه می توانیم روایت صادقانه مان از زندگی مان تا به امروز را تحلیل کنیم، و داستان ش را بنویسیم.


باکس تابستان

اگر جمعه ۲۳ تیر، پنجشنبه ۱۹ و جمعه ۲۰ مرداد و جمعه ۲۴ شهریور یک نصف روز زمان دارید و دوست دارید همراه ما یک مسیر فراموش نشدنی توسعه ی فردی را از موفقیت در زندگی شخصی و چالش های آن تا رسیدن به بهترین جایگاه حرفه ای خودتان سفر کنید، باکس تابستان برای شما گزینه ای ایده آل است. همسفرمان شوید تا در این کارگاه، کارگاه مرداد و کارگاه شهریور با هم خاطره ای بسازیم پایدار و پایستار که خود سرآغاز مجموعه ای از پویاترین و پُربارترین خاطرات موفقیت های شخصی و شغلی باشد.

آشنایی با کارگاه مرداد

آشنایی با کارگاه شهریور

ثبت نام در باکس تابستان ثبت نام کلیه ی سه کارگاه را شامل می شود که به پاس همراهی تان بیش از ۱۰ درصد تخفیف به آن تعلق گرفته است.


ثبت نام

 

کارگاه آموزشی نگارش صحیح ایمیل به زبان انگلیسی

نهاد آموزشی و مشاور OrangeInk با همکاری کافه آی تی برگزار نمود:

مشکل چیست؟

بسیاری از ایمیل هایی که ما به زبان انگلیسی می نویسیم و می فرستیم ایمیل هایی درست و حرفه ای نیستند. بله، گلیم مان را ممکن است بتوانیم از آب بیرون بکشیم، با آن شرکت در کشوری دیگر و با آن دانشگاه آن طرف دنیا هم مکاتبه ای داشته باشیم، اما با کیفیتی بسیار پایین، محتوایی درهم و بهم ریخته، زبانی اشتباه و ناقص و شمایلی که توی ذوق هر خواننده ای می خورد.

ایمیل درست یعنی چی؟

یک ایمیل درست استاندارد دارد:

 1. زبان به کار رفته در آن صحیح (Accurate) است. که این صحت خود موارد زیر را شامل می شود:
  • Grammar/Structure
  • Vocabulary
  • Punctuation
  • Spelling
 2. محتوای ارائه شده همگون، با ارتباطات منطقی و زبانی قوی، دسته بندی شده و از لحاظ زبانی دارای تنوع کافی است:
  • Paragraphing
  • Organization of Ideas
  • Unity
  • Range of Grammar
  • Range of Vocabulary

ایمیل حرفه ای یعنی چی؟

ممکن است ما یک ایمیل درست بنویسیم، اما ایمیل مان حرفه ای نباشد. یعنی در هر دو آیتم مطرح شده در بالا می توان تکنیک هایی را استفاده نمود، و خلاقیتی را بروز داد، که ایمیل ما به محض باز شدن کاری را که دوست داریم انجام دهد به ثمر برساند.

راه حل چیست؟

آموزش، آگاهی، تمرین و تصحیح شدن. در این کارگاه آموزشی چهار ساعت به آموزش کلیات درست نویسی و حرفه ای نویسی ایمیل پرداختیم، آن ها را تمرین کردیم و شرکت کنندگان در همان لحظه توسط مدرس کارگاه تصحیح شدند و نکات لازم جهت بهبود کار خود را دریافت نمودند.

این کارگاه برای چه کسانی مناسب است؟

 • دانشجویانی که در حال مکاتبه با دانشگاه ها، کنفرانس ها و اساتید خارجی هستند؛
 • مدیران کسب و کارهای بزرگ که با شرکت های خارجی در ارتباط هستند؛
 • کارمندان کسب و کارهای بزرگ که با شرکت های خارجی در ارتباط هستند؛
 • صاحبان کسب و کارهای کوچک و استارت آپ ها که به فکر توسعه ی بازار هدف خود در خارج از مرزهای داخلی هستند؛
 • زبان آموزانی که به دنبال افزایش و تقویت مهارت های خود در مسیر یادگیری هستند؛
 • معلم های زبانی که در پیِ افزایش دانش دیجیتال (Digital Literacy) خود به عنوان یکی از بایدهای تدریس مدرنِ معاصر [بر اساس فریم وُرک مهارت های دیجیتال در تدریس] و انتقال آن در زمینه ی موضوع کارگاه – Emailing – به کلاس های خود هستند.

کارگاه به زبان فارسی برگزار شد، اما تمرین های نگارش ایمیل به زبان انگلیسی اجرا شد. حداقل سطح زبانی مورد نیاز برای شرکت در این رویداد سطح قبلِ متوسط (Pre-Intermediate) بود.

این کارگاه توسط چه کسی برگزار شد؟

آقای احسان گرجی از مدرسین زبان برجسته ی کشور با بیش از ۱۱ سال سابقه ی تدریس و مدرس برتر ۱۸ دوره تربیت مدرس زبان انگلیسی در ایران تدریس این کارگاه را بر عهده داشت. ایشان ۷ سال است کارگاه های آموزشی زبان انگلیسی مشابه را در شهرهای مختلف ایران طراحی و برگزار می کنند.

d17374f584a50d4484f650702482cb9d

این کارگاه آموزشی در طرح «هفته ی ملی رویداد» که توسط ایوند – سامانه ی مدیریت برگزاری رویدادها – طرح ریزی شده بود حضور داشت. بر همین اساس کلیه ی شرکت کنندگان با وارد کردن کد e7 در هنگام ثبت نام از ۲۰ درصد تخفیف در کلیه ی بلیط ها بهره مند بودند.

کارگاه آموزشی تفکر انتقادی و روش حل مساله

طبق تعریف موسسه ی P21 که وظیفه ی ترسیم فریم وُرک یادگیری در قرن ۲۱ را داراست، تفکر انتقادی ( Critical Thinking) یکی از چهار آیتم آموزش درست (Education) به حساب می آید.
۲۵۰۰ سال پیش سقراط شاید فکرش را هم نمی کرد که پیگیری هایش و سماجتش برای قبول نکردن سَرسَری یک موضوع یا پدیده بنای طرز تفکری را فراهم آورد که امروزه روز آن را تفکر انتقادی (Critical Thinking) می نامیم.

می گویند – حداقل آنچه افلاطون به ما گفته است – سقراط طور خاصی سوال می پرسید تا کشف کند دو عامل شفافیت و منطق را در صحبت های طرف مقابلش. استاد اهل کوتاه آمدن نبود؛ تا مشاهداتش را کامل نمی کرد، دلایل و حدسیات را نمی سنجید، مفاهیم اساسی مرتبط را آنالیز نمی کرد و نتایج و اثرات آن ایده را حتی در عمل پیش بینی نمی کرد دست بردار نبود.

critical

در کارگاه تفکر انتقادی سفر زمان کردیم. دیدیم امروز چه کنیم تا نقادانه موضوعات مهم و تاثیر گذار در کار، تحصیل و زندگی مان را رصد کنیم. چگونه در انبوه تصمیمات مختلفی که هر روز باید بسازیم شان موفق عمل کنیم و خروجی های درجه یک داشته باشیم. بنیاد تفکر انتقادی ۸ وجه آن را معرفی کرده است؛ در این کارگاه با تمامی آن ها آشنا شدیم و البته تمرین کردیم تک تک شان را.

critical1

سپس از تعریف تفکر انتقادی مدرن که چندی ست در سراسر جهان در جریان است رونمایی شد. هنر این نیست که سقراط و آنچه طرح ریزی کرد را نادیده بگیریم چون که قدیمی ست. هنر این است که آنچه او را زبانزد همه کرده به طور دقیق بشناسیم و فرمولش را در سبک زندگی مان به کار گیریم. آموختیم دقیق شویم و مو را از ماست بیرون بکشیم. آموختیم حواس مان را جمع کنیم و فوکس کنیم. آموختیم یک مساله را خوب آنالیز کنیم و خطا نرویم. آموختیم ایده ها و مشاورات بی نظیر بدهیم.

critical2

در کارگاه تفکر انتقادی، به تفکر تحلیلی نیز پرداختیم. این که اصولا تفکر تحلیلی (Analytical Thinking) چیست و چه منافات یا منافع مشترکی با تفکر انتقادی دارد از قسمت های هیجان انگیز رویدادمان بود:

critical3

برای حل مساله، به تفکر خلاقانه (Creative Thinking) نیز نیاز است. در این رویداد به تشریح تفاوت جز به جز تفکر انتقادی و تفکر خلاقانه پرداختیم و بررسی کردیم هر یک چه کمکی می توانند به ما در انتخاب روش حل مساله داشته باشند. تفکر جانبی (Lateral Thinking) زیر مجموعه ی تفکر خلاقانه قرار می گیرد.

critical4

کارگاه آموزشی سخن سواری

در این کارگاه آموزشی به تفاوت بین سخنرانی و سخن سواری پرداختیم. آنچه یک سخن سوار باید قبل از استیج انجام دهد، ظرایف روز اجرا و تریبون و در نهایت بازنگری او بر اجرایش با فاکتورهای کیفی بررسی شد.

سرفصل های آموزشی این کارگاه:

workshop7

این کارگاه آموزشی به میزبانی جمعیت امام علی (ع) – خانه ی ایرانی مولوی و خانه هنر ایرانی – و با طراحی و اجرای OrangeInk برگزار شد.

کارگاه آموزشی لذت پرواز

درکارگاه آموزشی شماره ی پنج زمان آن بود که کمربندهای ایمنی خود را باز کنیم و از پرواز لذت ببریم. آن زمان دلخوشانه ای رسیده بود که می توانستیم بلند شویم، در هواپیما قدم بزنیم، با همسفران مان گپ بزنیم یا مناظر پایین را تماشا کنیم. در بیشترین ارتفاع پروازی مان قرار گرفته بودیم، پس توانستیم با خیالی آسوده به موضوعات زیر بپردازیم:

موضوعات بالا ظرایف کار یک Leader، Manager و Teamwork هستند؛ همان ریزه کاری هایی که شناخت و اعمال آن ها می تواند یک تیم را موفق تر و در عین حال دوست داشتنی تر نماید. می شود این ظرایف را هنر یک رهبر یا مدیر به حساب آورد.

در طول کارگاه آموزشی شماره ی پنج، که آخرین کارگاه آموزشی ما در سال ۹۴ بود مروری سریع داشتیم بر تمامی مطالب کارگاه های آموزشی گذشته و در نهایت نت وُرک Leadership را رسم کردیم. ترسیم این نت وُرک هیجان خاصی داشت، زیرا سرشار از حس بدست آوردن بود؛ بدست آوردنی که از کانال آموزش (Education) به بار نشسته بود، پس برای همیشه ماندگار شد.